Autorka novej detskej knižky Martina Janková ako dieťa vyrastala v Leviciach

12.03.2024

Autorka novej detskej knižky s názvom Maťko a záhada dreveného domčeka Martina Janková ako dieťa vyrastala v Leviciach. V týchto dňoch bude mať v rámci predpredajovej kampane besedy spojené s čítaním z knižky, prípadne i s tvorivými dielničkami a Levice zaradila medzi prvé miesta, kde ju predstaví. S autorkou knižky sme sa porozprávali, aby nám ju a jej hlavného hrdinu priblížila trocha viac.

"Čo je cieľom knižky, o čom knižka vlastne hovorí?

Ako som už spomínala, Maťko nájde v starom drevenom domčeku na hranie zápisník plný príbehov s fotografiami neznámych detí a truhlicu, na ktorej je nápis "Smieš ma otvoriť až dočítaš posledný príbeh". Maťko zápisník skryje vo výklenku pod strechou domčeka a každý deň chodí na ihrisko, aby si tajne čítal príbehy dievčat a chlapcov, ktoré vždy súvisia s tým, čo v daný deň sám zažíva. Učí sa z nich, že nemá druhých hodnotiť, lebo sa v nich môže mýliť, že si slová druhých nemá brať osobne, že sa nemá trápiť tým, čo nevie zmeniť, že je dôležité všímať si pocity druhých. Nech sa mu stane čokoľvek, vždy má na výber ako sa zachová a odplácanie zlého ďalším zlom mu radosť neprinesie. Pochopí, že záleží na tom, čím kŕmime svoju myseľ, že náhody nemusia byť vždy len náhodami, a aj to, že si do života priťahujeme takých ľudí a situácie aký máme pohľad na svet.

Sú to témy, ktoré často v bežnom živote nezvládame ani my dospelí, pretože sme sa ich ako deti naučili riešiť nesprávnym spôsobom. Potom vyrastieme a učíme to rovnako aj naše deti. Kým si to uvedomíme, sme už často tak hlboko vtiahnutí do neprospešných vzorcov správania, že sa nám len veľmi ťažko darí odnaučiť sa ich. Našim deťom však môžeme dať šancu, aby to mali inak. Aby sa to už od malička učili správne. A možno pri čítaní knižkynejaký ten "aha moment" príde aj rodičom. Mojím zámerom bolo, aby kniha nielen pobavila, ale aby prostredníctvom príbehov odovzdala aj určité posolstvo. Aby pomáhala. V tomto smere sa mi nemohlo dostať väčšej odmeny, ako keď mi pani psychologička, ktorej som dala knihu prečítať, napísala, že ju už dokonca využila vo svojej praxi. Vtedy človek vie, že to má zmysel. Že robí správnu vec.

Chceli by ste niečo odkázať svojim budúcim čitateľom?

Kniha je určená pre deti približne od šesť do deväť rokov. To najlepšie, čo by sa mohlo stať je, že si ju budú čítať so svojimi rodičmi a spolu o nej diskutovať. Preto by som chcela môj odkaz smerovať nielen k deťom, ale aj k ich rodičom: Veľa sa so svojimi deťmi rozprávajte. Spolu si všímajte, ako to medzi ľuďmi funguje, ale aj svoje vlastné reakcie. Snažte sa neustále zlepšovať. Prinášajte do svojho konania viac empatie, dobra a láskavosti. Ale hlavne, dávajte si pozor, kam smerujete svoju pozornosť. Lebo od toho závisí aký budete mať pohľad na svet, akých ľudí si do života pritiahnete, a aj to, akí šťastní sa v živote budete cítiť."


Celý rozhovor si prečítajte na stránkach leviceonline.sk